Limanowa, Łososińska 32a
+48 691 739 856
Limanowa, Łososińska 32a
691 739 856
High frequency

Technologia HF

Technologia HF - wysoka częstotliwość z ang. High frequency to zakres fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej, fale radiowe, między 3 i 30 MHz. Również znany jako zespół dekametrów lub fala dekametrów jako długość fal w zakresie od 1 do 10 dekametrów. Częstotliwości bezpośrednio pod HF są oznaczone jako średnia częstotliwość MF, czyli z ang. medium frequency. Natomiast wyższe częstotliwości są znane jako bardzo wysoka częstotliwość, czyli VHF z ang. very high frequency.

Zespół HF jest to większa część pasma krótkofalowego częstotliwości, więc komunikacja w tych częstotliwościach jest często nazywana radiem krótkofalowym. Ponieważ fale radiowe w tym zespole mogą zostać odbite na Ziemię przez warstwy jonosfery w atmosferze, o nazwie „Skip”, częstotliwości te mogą być stosowane do porozumiewania się na odległość, na międzykontynentalnych trasach. Zespół jest wykorzystywany przez międzynarodowe krótkofalowe nadajniki (2,310 – 25,820 MHz).

Szybkość
Niezawodność
Uniwersalność

Charakterystyka rozchodzenia

Dominującym środkiem porozumiewania się na odległość, w tym zespole jest skywave (skip) propagation, w którym fale radiowe skierowane pod kątem do nieba odzwierciedlają (faktycznie załamują) powrót na Ziemię z warstw zjonizowanych atomów w jonosferze. Dzięki tej metodzie HF fale radiowe mogą podróżować poza horyzontem, oraz mogą być odbierane na międzykontynentalnych trasach.

Jednakże, przydatność tej części widma, o takiej komunikacji jest bardzo zróżnicowana w złożonej kombinacji czynników. Takich jak Sunlight/ciemność w miejscu transmisji i odbioru. Nadajnik/odbiornik bliskość terminator słonecznej, sezon, cykl plam słonecznych, aktywność słoneczna, Polar aurora.